Salon jest wyjątkowym miejscem w naszych domach. To tutaj spędzamy czas z rodziną, odpoczywamy, a czasem urządzamy miejsce do pracy w domu. W mniejszych mieszkaniach bardzo często spełni kilka funkcji jednocześnie. Co za tym idzie – jest narażony na wyjątkowo duży ruch, więc podłoga w nim musi być wyjątkowo wytrzymała. Jak dobrać podłogę idealną do salonu? Oto kilka ważnych wskazówek.

Drewniana naturalność

Niewątpliwie podłoga drewniana w salonie będzie rewelacyjnie się prezentować, a za razem dawać odczucie przyjemnego ciepła pod stopami. Do wyboru mamy modele lakierowane lub zabezpieczone olejem. Deska podłogowa ułożona w klasyczną jodełkę zauroczy nawet najbardziej wymagających miłośników drewna.

Niestety jeżeli nasz salon jest pokojem przechodnim i często wychodzimy z niego na taras, zwłaszcza w obuwiu, deska może ulec bardzo szybko zniszczeniu. Co prawda zastosowane lakiery są specjalnie utwardzane, jednak zbyt duże natężenie ruchu i piasek pod butami w szybkim tempie zużyje podłoże. Na szczęście w razie potrzeby naturalną deskę możemy cyklinować i przedłużyć w ten sposób jej żywotność o kilka następnych lat.

Laminaty

Największą popularnością cieszą się panele podłogowe laminowane. Występują w kilku klasach odporności na ścieranie, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać produkt odpowiedni dla naszych potrzeb. Charakteryzują się łatwym montażem i wielorakim wzornictwem.

A jeżeli nie jesteśmy majsterkowiczami w wielu salonach sprzedaży oferowany jest montaż paneli podłogowych gratis, co jest wielkim udogodnieniem podczas remontu. Wybierając kolekcję imitującą naturalne drewno, nawet wprawne oko będzie miało problem z odróżnieniem paneli od deski. Dodatkowo wysoka ścieralność (najlepiej AC 6) sprawi, że można swobodnie poruszać się po podłodze w butach i nie narażać jej na zbyt szybkie zużycie. Odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe nadadzą modnego efektu w naszym pokoju dziennym.

Panele winylowe

Zastanawiając się nad tym jak wybrać odpowiednią podłogę do salonu, zwróćmy uwagę na panele winylowe. Są to cienkie panele montowane na zatrzask lub w formie samoprzylepnej, które są w stu procentach odporne na wodę. Sprawdzi się to przede wszystkim w mieszkaniach, w których mieszkają również zwierzęta. Niestety zanim przystąpimy do zakupu przyjrzyjmy się naszym oknom w salonie.

Panele winylowe nie lubią zbyt nasłonecznionych pomieszczeń. Jeżeli mamy wielkie drzwi tarasowe, przez które do wnętrza dostają się promienie słoneczne bezpośrednio padające na podłogę, winyl może się odkształcać i falować. W gwarancji producenta zostały zawarte warunki temperaturowe, w jakich można zastosować podłogę winylową. Dlatego przed zakupem dokładnie przyjrzyjmy się karcie gwarancyjnej.

Wybór odpowiedniej podłogi do salonu – podsumowanie

Przed wyborem odpowiedniej podłogi do naszego salonu przede wszystkim zastanówmy się jaki tryb życia prowadzą domownicy. Czy salon jest bardzo narażony na ruch, czy jest spokojnym miejscem relaksu. Nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu nóżek mebli podkładkami filcowymi, aby uniknąć zarysowań na podłodze. Wszystkie krzesła powinny zostać podklejone, a jeżeli mamy w salonie fotel biurowy połóżmy pod niego matę zabezpieczającą przed zarysowaniami.