Przedmioty, które trzymamy u siebie z poczucia obowiązku, bardzo często są dla nas czymś ważnym, ale niekoniecznie przydatnym. To rzeczy, których z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie wyrzucić. Za każdym razem, kiedy sprzątamy, nie jesteśmy w stanie zmusić się do wyrzucenia tych kilku gratów, które i tak nie są przez nas używane, ale są dla nas w jakiś sposób cenne, nawet jeśli nie zdajemy sobie sprawy z tego, dlaczego tak jest.

Nie chcesz tracić wspomnień

Rzeczy trzymane z obowiązku bardzo często są prezentem albo pamiątką. Być może niedawno zmarł ktoś bardzo Ci bliski, a Ty starałaś się zdobyć po nim jak najwięcej przedmiotów, aby nic nie zostało zniszczone albo wyrzucone. Ale czy naprawdę ich potrzebujesz? Jeśli ich nie używasz, samo trzymanie ich mija się z celem. Zamiast trzymać kilku pudeł z pamiątkami, zostaw sobie dwa przedmioty, które naprawdę kojarzą Ci się z daną osobą. One naprawdę będą przywoływały ciepłe wspomnienia i jednocześnie nie będziesz musiała oddawać swojej przestrzeni osobie zmarłej, która wcale już jej nie potrzebuje.

Dla twoich bliskich były one ważne

Wyrzucane rzeczy, które podarowali nam nasi zmarli bliscy, jest dla nas wyjątkowo ciężki. W końcu z jakiegoś powodu zdecydowali się nam je przekazać. Po ich śmierci mamy wrażenie, że było to dla nich coś bardzo ważnego, więc wzdrygamy się na samą myśl o tym, że moglibyśmy je wyrzucić. Ale warto się zastanowić, czy naszym bliskim na pewno chodziło o to, żebyśmy trzymali ich rzeczy bez względu na to, czy mamy na nie miejsce albo, czy będą one dla nas użyteczne? Jeśli miał to być praktyczny prezent, a nam się nie sprawdza, to nasz bliski nie powinien się na nas obrazić. Lepiej trzymać tylko prawdziwe pamiątki, a nie kurzące się przedmioty.

Prezentów nie wypada wyrzucać

Być może trzymamy coś dlatego, żeby było prezentem, ale na tyle nietrafionym, że nie mamy pomysłu na jego wykorzystanie. W takim wypadku rozwiązaniem jest albo oddanie prezentu, albo wyrzucenie go. Ale czasami uważamy, że prezentów nie wypada się pozbywać. Ktoś chciał zrobić nam miłą niespodziankę, a my zdecydowaliśmy się nią tak po prostu odrzucić. Ale prezenty mają to do siebie, że mają cieszyć w pierwszej kolejności Ciebie, a nie osobę, która Ci go podarowała. Każda osoba musi liczyć się z tym, że prezent może być nietrafiony. Nie powinnaś mieć wyrzutów sumienia tylko dlatego, że pozbywasz się czegoś, co nie jest Ci potrzebne.