Posprzątanie pokoju potrafi być dużym wyzwaniem. Niemniej jednak jest ważne – czysta przestrzeń pozwala zachować wewnętrzny spokój, higienę umysłu, a do tego nic nie rozprasza podczas pracy czy nauki. Jak więc szybko posprzątać pokój?

O czym warto pamiętać na początku?

Warto wywietrzyć pokój, zwłaszcza pod koniec, aby podłoga szybciej wyschła, a powietrze było świeże. A żeby ten proces był przyjemny, włącz ulubioną muzykę lub ciekawy podcast.

Po pierwsze – zbierz wszystkie rzeczy, które nie powinny się w tym pokoju znajdować. Jest to dość oczywiste, ale warto ten krok wykonać na samym początku. Naczynia, jedzenie, puste opakowania? Połóż wszystko w jednym miejscu i zabierz od razu do kuchni. Podobnie z przedmiotami, które powinny znajdować się w innych pomieszczeniach.

Krok drugi – ubrania. Zbierz wszystkie, od razu dzieląc je na te czyste i te, które trzeba wyprać. Następnie od razu złóż je i schowaj do szafy, a pozostałe – zanieś do kosza na pranie.

Te dwa kroki sprawią, że w pokoju nie będzie niczego, co może zawadzać podczas dalszego sprzątania. Warto podzielić pokój na części. Możesz zacząć od biurka – zdejmij z niego wszystko, połóż na łóżko bądź szafkę i przetrzyj mebel ściereczką do kurzu. Odłóż wszystko z powrotem tak, jak lubisz. Powtórz to z każdą kolejną częścią. Możesz też stworzyć pewnego rodzaju zabawę czy wyzwanie (challenge), np. najpierw podnieś wszystkie czerwone rzeczy, następnie wszystkie buty i spodnie, kolejno 10 różnych rzeczy, później każdą rzecz mniejszą od twojej dłoni, na koniec wszystko to, co zostało. Jeśli lubisz rywalizację, możesz nawet ustawić stoper i spróbować pobić swój rekord. Dodatkowo ta metoda może się sprawdzić dla dzieci. Pomaga to skoncentrować się na zadaniu i sprawia, że nawet sprzątanie może być całkiem przyjemne.

Gdy już skończysz ten etap, przejdź do łóżka – pościel je, zmień poszewki, jeśli musisz (warto zmieniać minimum raz na miesiąc – szybko zbierają się w niej roztocza i kurz, co może nasilać objawy alergii i ma negatywny wpływ na zdrowie). Pozostaje jedynie odkurzenie lub zamiecenie i umycie podłogi, a potem… posprzątanie kolejnych pomieszczeń lub odpoczynek w czystym pokoju.