Większość ludzi nie lubi sprzątać i odkłada ten obowiązek nieskończoność. Okazuje się, że jest to złe podejście, bo sprzątanie można oswoić i sprawić, że będzie przebiegało szybko i bezproblemowo.

Dlaczego tak nie lubimy sprzątać?

Sprzątanie jest czynnością nielubianą, głównie z uwagi na złe skojarzenia. Okazuje się, że kojarzy nam się ono brudem, nieprzyjemnymi widokami, z zapachami i przykrym obowiązkiem, który regularnie trzeba powtarzać. Wiele osób kojarzy sprzątanie także z pewną presją, bo okazuje się, że bardzo często porządkujemy mieszkanie w popłochu, bo mamy mieć na przykład gości. Z drugiej zaś strony funkcjonowanie w nieuporządkowanym otoczeniu szkodzi nam samym, bo trudniej nam się pracuje i mamy pewne poczucie winy w związku z brakiem kontroli nad sytuacją. Na szczęście można to wszystko w miarę łatwo zmienić trzymając się kilku zasad.

Co robić by sprzątanie przestało być naszą zmorą?

Jeśli mamy do wykonania czynność której nie lubimy, to warto ją maksymalnie skrócić, uprościć i uprzyjemnić. Aby sprzątanie było krótsze warto wykonywać je regularnie. Chodzi o to, aby zamiast marnować całą sobotę każdego dnia poświęcić kilka minut na wykonanie określonych czynności. Dobrze jest wcześniej stworzyć sobie określony harmonogram, dzięki czemu wszystkie miejsca będą sprzątane regularnie.

Gdy chcemy zadbać o ułatwienie sobie sprzątania, powinniśmy część czynności przydzielić innym członkom rodziny. Ponadto warto korzystać z wszelkich dostępnych akcesoriów, które ułatwiają sprzątanie. Chodzi tutaj o takie przedmioty jak nowoczesny odkurzacz, mop parowy, odkurzacz samojezdny, myjki, automat do mycia okien, magiczne gąbki, nawilżane ściereczki czy szybko działające płyny czyszczące. Warto także mieć worki na śmieci w różnych pojemnościach i rodzajach, dzięki którym szybciej pozbędziemy się niepotrzebnych przedmiotów.

Nie zapominajmy także o naszym samopoczuciu psychicznym podczas sprzątania. Gdy chcemy wykonać większe sprzątanie wybierzmy na to czas, kiedy jesteśmy pełni energii. Warto też założyć sobie wygodny strój, na przykład legginsy czy dresy, przygotować wcześniej wszystkie potrzebne akcesoria i zadbać o miłą muzykę albo w czasie sprzątania posłuchać podcastu.

Gdy już wszystko będzie pięknie wysprzątane, zróbmy zdjęcia naszych pomieszczeń. W przyszłości będą one dla nas bardzo motywujące w sytuacji, gdy zabraknie nam chęci do kolejnego sprzątania.