Można znaleźć patent na to, by porządki przebiegły sprawniej i nie nadwerężyły naszych sił. Oto dobre metody, nowe sprzęty i przybory, które ułatwią to zadanie.

1. Zmywamy podłogi błyskawicznie

Zamiast szmatki i wiadra sięgnijmy po wygodne mopy z mechanizmem wyciskającym i obrotową głowicą, która ułatwi oczyszczanie także pod meblami. Nowoczesnym rozwiązaniem są mopy parowe. Myją bez użycia detergentów i docierają w zakamarki pomieszczenia.

2. Odświeżymy fugi

Osad z kamienia, rdzy, tłusty nalot z fug pomoże usunąć proszek do pieczenia. W zwilżone fugi wcieramy proszek, po ok. 30 minutach czyścimy je starą szczoteczką do zębów i zmywamy wodą. Odświeżą fugi i usuną plamy specjalne gumki, które poradzą sobie nawet z zabrudzeniami po lakierze do paznokci.

3. Usuwamy brud z żaluzji

By je oczyścić, załóżmy bawełnianą rękawiczkę lub skarpetkę i po kolei przecierajmy listewki — na sucho lub na mokro. Sprawdzą się też szczypce do mięsa, które owijamy wilgotnymi ściereczkami lub chusteczkami do sprzątania i przecieramy żaluzje. Wygodne w użyciu są specjalne myjki do żaluzji.

4. Pozbywamy się plam z kafelków

Osadów z mydła, kamienia i zacieków w łazience pozbędziemy się za pomocą specjalnych preparatów w sprayu. Działają szybko i skuteczne. Uporczywe plamy z glazury oraz ścian i podłóg usunie magiczna gąbka.

5. Odkurzamy mieszkanie

Kurz z kątów i szpar najłatwiej usuniemy. nakładając na rurę odkurzacza nasadkę lub spłaszczoną z jednej skony kartonową rolkę po papierze toaletowym. Tak dotrzemy w różne zakamarki. Z nowoczesnych domowych sprzętów sprawdzą się odkurzacze pionowe. Są lekkie i poręczne. a ich konstrukcja ułatwia odkurzanie zakamarków, przestrzeni pod krzesłami i kanapami. Bez najmniejszego wysiłku odkurzy mieszkanie robot do podłóg. Wystarczy go włączyć i gotowe!

6. Czyśćmy trudno dostępne miejsca

Zakamarki prysznica lub umywalki doczyścimy środkiem do mycia kabin prysznicowych w płynie. Piana nie spływa z miejsca zabrudzenia i najlepiej zostawić ją na kilka minut. Potem zakamarki czyścimy szczoteczką do zębów.

7. Bez kłopotu umyjesz okna

Do mycia bardzo zabrudzonych okien używamy wody z płynem do mycia naczyń. Zmywamy je czystą wodą i ściągamy ściągaczką. Szmatką lub starymi pończochami polerujemy okna. Zmywanie wodą i ściągaczkę zastąpimy myjką do okien. Działa jak odkurzacz. Zbiera brudną wodę i nie zostawia smug.

8. Usuwaj kurz z kaloryfera

Mocnym podmuchem zimnego powietrza z suszarki wydmuchujemy kurz z kaloryfera. Możemy do tego celu użyć też szczotki z zagiętym uchwytem. Płaskie powierzchnie zmywamy wodą z płynem do mycia naczyń.

9. Czyść lustra na błysk

Bardzo zabrudzone lustra myjemy mieszanką wody i detergentu (1/4 detergentu na szklankę wody). Osuszamy papierowym ręcznikiem lub ściereczką, np. z mikrofibry, która nie zostawia kłaczków. Do mycia sprawdzi się też specjalna ściereczka do szklanych powierzchni, którą wystarczy zwilżyć wodą.