Jasne, pełne światła dziennego mieszkanie jest idealną prezentacją stylu skandynawskiego. Białe wnętrze i przemyślane umeblowanie w minimalistycznym stylu, ozdobione żywymi roślinami sprawia, że uzyskany efekt tworzy przestronną i jasną przestrzeń.

Chętnie wykorzystywane przeszklenia

Styl skandynawski charakteryzuje się białymi ścianami, oszczędnym wystrojem z drewnianymi podłogami i naturalnymi materiałami. Jednak najbardziej uwagę przyciąga duża ilość światła wpadająca przez odsłonięte okna. Ważnym elementem aranżacyjnym są właśnie niczym niezasłonięte przeszklenia.

Dlatego aranżując jasne mieszkanie w stylu skandynawskim nie stosujemy firanek na oknach, a rolety zasłaniamy tylko w sypialni chcąc stworzyć intymną atmosferę. Usuwamy również rozłożyste rośliny z parapetów, aby jak najwięcej światła dziennego dostało się do wnętrza. Utrzymujemy w należytej czystości szyby w oknach, a gdzie tylko możliwe zamiast ścian działowych stosujemy przeszklenia. Takie zastosowanie wygląda stylowo, nie stanowi bariery dla światła, a wyposażone w białe zasłony zapewnia domownikom niezbędny komfort.

Biała skandynawska kuchnia

Kuchnia w stylu skandynawskim najczęściej połączona jest z salonem. Nie znajdziemy w niej nic zaskakującego, przyciągającego wzrok. Zaaranżowana na biało stawia przede wszystkim na wygodę i maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Górne szafki kuchenne powinny sięgać aż do sufitu, dając mnóstwo miejsca do przechowywania akcesoriów kuchennych. Punktem centralnym najczęściej jest drewniany stół, który najlepiej wyposażyć o dodatkowy blat, który można dostawić w razie wizyty gości.

Stawiamy na proste i klasyczne rozwiązania. Na podłogę idealnie sprawdzą się płytki o drewnianych wzorach. Ułożone w jodełkę stworzą naturalną imitację drewna, łatwą w utrzymaniu czystości. Jako element dekoracyjny w kuchni, dobrze wyglądają zioła w doniczkach. Wniosą do wnętrza aromatyczny zapach i naturalność świeżych ziół.

Skandynawski salon

Salon w stylu skandynawskim urządzamy wyjątkowo oszczędnie. W części wypoczynkowej powinna znajdować się wygodna sofa z funkcją spania lub praktyczna wersalka. Całość kompozycji możemy uzupełnić o niewielki stolik kawowy i wygodny fotel. Ściany możemy przełamać odcieniami jasno niebieskimi, które rozjaśnią salon i nadadzą mu powiewu świeżości. Mile widziane są naturalne dekoracje takie jak lamele ścienne, kwietniki z makramy czy drewniany regał na książki. Aby nie zaciemniać wnętrza stosujmy użyteczne dodatki, które swoją minimalistyczną formą spełnią swoje funkcje.

Oczywiście nie zasłaniajmy okien i na ile to możliwe przemalujmy framugi na biało. Dzięki temu zabiegowi odbijemy promienie słoneczne i rozjaśnimy pomieszczenie.