Kuchnia jest szczególnym miejscem w naszych domach, to tutaj przyrządzamy posiłki i często przyjmujemy gości. Nie rzadko zdarza się, że podczas gotowania upuścimy na podłogę nóż lub widelec, a rozlana szklanka wody sprawia że obawiamy się o naszą podłogę. Niejednokrotnie to właśnie w tym pomieszczeniu ustawiamy miski z jedzeniem i piciem dla naszych pupili. Co więc zastosować na podłodze aby nie uległa ona szybkiemu zniszczeniu? Oto krótki poradnik o podłogach.

Płytki podłogowe

Najczęstszym zastosowaniem na podłogę w kuchni są płytki ceramiczne. Możemy z nich łatwo zetrzeć rozlaną wodę i nie ma problemu z utrzymaniem na nich czystości.

Jak najbardziej sprawdzą się w mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta. Nie ulegną zarysowaniom, a wybierając dekory inspirowane naturalnym drewnem, jesteśmy w stanie wprowadzić do kuchni nieco przytulności. Niestety upadający ciężki garnek może spowodować powstanie odprysku, który jest niezwykle trudny do zamaskowania. Co kilka lat należy również wymieniać fugi, które najszybciej ulegają zużyciu. Mimo wszystko dobrane w odpowiednich odcieniach jak najbardziej sprawdzą się w różnych trendach wnętrzarskich i bez problemu dostosujemy je do stylu kuchni.

Panele winylowe

Niewątpliwą zaletą paneli winylowych jest ich stu procentowa odporność na wodę. Jest to produkt niezwykle cienki w porównaniu do płytek, czy standardowych paneli dlatego podczas projektu należy uwzględnić różnicę poziomów jeżeli do przyległego pomieszczenia zastosujemy inny materiał podłogowy. Panele winylowe są cieplejsze w odczuciu od płytek, a przy upadaniu przedmiotu nie powstanie na nich odprysk.

Niektórzy producenci zastosowali specjalną wkładkę korkową, która gwarantuje, że podczas upadku szklanki podłoga na tyle go zamortyzuje, że nie dopuścimy do rozbicia. Zdawało by się idealny produkt ma również swoją wadę. Nie może być narażony na działanie promieni słonecznych. Więc jeżeli nasza kuchnia jest wyposażona w nasłonecznione okna, a na podłogę przez większą część dnia padają promienie słoneczne, może to spowodować odkształcenia.

Wodoodporne laminaty

Alternatywą dla standardowych laminowanych paneli, są panele podłogowe aqua zero. Jest to produkt, przy którym producenci gwarantują możliwość stojącej wody przez dwadzieścia cztery godziny. Dzięki specjalnemu zamkowi, który szczelnie zabezpiecza szczeliny między panelami, woda nie przedostanie się pod podłogę.

Dodatkowe wykończenie listwami przypodłogowymi z elastyczną gumką, która dostosowuje się do ściany, gwarantuje pożądany efekt. Takie panele możemy zakupić nawet w dekorach imitujących beton lub płytki. A dzięki nowoczesnemu wzornictwu zastosować ten sam wzór w całym mieszkaniu i stworzyć jednolitą taflę, dzięki czemu powiększymy optycznie przestrzeń.

Odpowiednia podłoga do kuchni – podsumowanie

Wybierając podłogę do kuchni pamiętajmy o zachowaniu ciągłości stylu, w jakim urządzamy wnętrze. Starajmy się unikać białej posadzki, jest trudna w utrzymaniu czystości. Lepiej sprawdzą się jasne odcienie wpadające słojami w beże lub szarości. Nie zapominajmy o odpowiednim wykończeniu podłogi i w kuchni stosujmy plastikowe listwy przypodłogowe, jak najbardziej przylegające do ściany aby nie dostawał się pod nie kurz.