Uczulenie na kurz i roztocza jest problemem wielu polaków, a zwłaszcza dzieci. Dlatego kołdra antyalergiczna może być zbawieniem dla zdrowia i zapewnić spokojny oddech podczas snu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pościeli, a wybór odpowiedniej nie należy do najprostszych. Dzięki kilku poradom, bez obaw wybierzemy kołdrę idealną dla siebie.
Co wyróżnia kołdrę antyalergiczną?
Klasyczne kołdry mogą przysporzyć alergikowi wiele problemów. Najczęściej wypełnione są pierzem lub wełną, czyli materiałami łatwo przyciągającymi roztocza i grzyby. Kołdra antyalergiczna charakteryzuje się wypełnieniem ze specjalistycznego syntetycznego włókna, które nie uczula, jednocześnie zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza podczas snu. Jej lekkość sprawia, że idealnie nadaje się dla dzieci. Jest również łatwa w utrzymaniu czystości, można ją prać w pralce w wysokich temperaturach, co znacznie podwyższa standard czystości.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru kołdry antyalergicznej?
- Jednym z najważniejszych certyfikatów świadczących o dobrej jakości kołdry jest OEKO-TEX standard 100, który poświadcza wszelkie niezbędne testy spełnione dla alergików,
- wypełnienie – zastosowane wypełnienie powinno być wykonane z nieuczulających włókien syntetycznych
- poszycie – kołdra antyalergiczna powinna być wyposażona w obszycie z bawełny, które zapewniając dobrą cyrkulację powietrza zapobiega poceniu się podczas snu,
- utrzymanie w czystości – syntetyczne wypełnienie kołdry antyalergicznej może być bez problemu prane w domowych warunkach, w wysokich temperaturach.
Włókna syntetyczne – czyli jakie?
Na polskim rynku mamy kilka rodzajów wypełnienia kołder dla alergików. Najczęściej spotykane jest wypełnienie silikonowe, które jest wyjątkowo sprężyste i zapobiega rozwojowi bakterii. Coraz częściej można spotkać również wypełnienia z jedwabiu lub bambusa. Są to produkty z wyższej półki, ale ze względu na swoje wyjątkowe właściwości warte swojej ceny. Są to materiały naturalnie hipoalergiczne, które nie gromadzą kurzu i wykazujące właściwości bakteriobójcze.
Jak zadbać o kołdrę antyalergiczną?
Kołdrę antyalergiczną można prać w pralce w wysokich temperaturach. Nie używajmy jednak pralkosuszarki, gdyż możemy doprowadzić do niepożądanych zniekształceń. Wystarczy niewielka ilość proszku do prania, a nasza kołdra będzie pachniała świeżością i pozbędziemy się niechcianych roztoczy. Dobrym rozwiązanie w walce z alergią jest odkurzacz do materacy z lampą UV. Taki odkurzacz do roztoczy możemy wykorzystać do utrzymania w czystości zarówno kołdry, jak i poduszek czy materaca. Jest niewielki i bardzo poręczny, a zakup nie nadwyręży domowego budżetu.