Posiadacze mieszkań w bloku bardzo często borykają się z problemem małej łazienki. Kierując się jednak zasadą, że w małej przestrzeni sprawdzają się przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne rozwiązania, jesteśmy w stanie stworzyć łazienkę niczym z kolorowych czasopism.
Oto kilka przydatnych wskazówek i pomysłów na aranżację funkcjonalnej łazienki w bloku.
Podział na strefy
Najważniejszym krokiem w aranżacji łazienki w bloku jest prawidłowe rozplanowanie przestrzeni, a co za tym idzie, wyznaczenie stref. Zastanówmy się co koniecznie musi znaleźć się w pomieszczeniu, a czego drogą kompromisu unikniemy. Na pewno musimy uwzględnić strefę toaletową , na którą składać się będą sanitariaty takie jak umywalka i sedes. Następna jest strefa kąpielowa.
Tutaj musimy rozważyć czy lepszym rozwiązaniem jest wanna, a może jednak kabina prysznicowa. Dalsze wybory to już kwestia właśnie miejsca i kompromisów. Możemy umiejscowić pralkę ale kosztem szafki do przechowywania. Jeżeli nie mamy wolnej przestrzeni do zawieszenia suszarki, lepszym wyborem okaże się pralkosuszarka, dzięki której unikniemy gromadzenia się wilgoci w mieszkaniu.
Praktyczne rozwiązania
Następnym krokiem w planowaniu łazienki jest wybór odpowiedniego wyposażenia łazienkowego. Najtrudniej jest wybrać pomiędzy prysznicem, a wanną. Kabina prysznicowa zajmuje na pewno znacznie mniej miejsca, a nowoczesne zastosowanie walk in sprawia, że nie ograniczymy przestrzeni.
Jest to również dogodniejsze rozwiązanie dla osób starszych ze względu na możliwość wstawienia wygodnego krzesełka i innych przyborów pomagających w higienie. Mając jednak do zagospodarowania niewygodne wnęki, lepszym wyborem będzie wanna, która zagospodaruje trudną przestrzeń, natomiast zwolennicy prysznica mogą pokusić się o parawan nawannowy w dogodnej składanej formie. Niezbędnym wyposażeniem jest również szafka z lustrem, która umiejscowiona nad umywalką pomieści kosmetyki oraz zapewni komfort higieniczny.
Kolory do łazienki
Jeżeli dysponujemy małym metrażem, jasne pastelowe barwy optycznie powiększą wnętrze.
W większych pomieszczeniach można eksperymentować z szarością, zestawiając ją z głębokim błękitem czy eleganckim fioletem. Chłodne odcienie pozwalają się zrelaksować, wyciszają i łagodzą stres, a na szarym tle świetnie prezentuje się biała ceramika łazienkowa. Unikajmy modnej ostatnio czerni, zmniejsza ona wizualnie wnętrze i uwypukla zacieki. Wybierając płytki łazienkowe, zwracajmy uwagę na wielkoformatowe, najlepiej błyszczące, odbijające światło modele.
Domknięciem naszego projektu, jest odpowiednio dobrane oświetlenie łazienkowe. Pamiętajmy aby do głównego górnego światła dołączyć oświetlenie dodatkowe, boczne. Możemy zastosować listwy LED, a na suficie punktowo umieścić ruchome halogeny. Kierując się tymi zasadami, efekty końcowe na pewno nas zaskoczą.